NATO Siber Savaşa Karşı Hazırlık Yapıyor

Aralarında Estonya, Lituvanya, Letonya, Almanya, İtalya, İspanya ve Slovakya nın bulunduğu ülkeler tarafından imzalanan anlaşma ile hem sivil, hem de askeri manada bir tehdit unsuru haline gelen siber saldırılardan korunulması amaçlanıyor.

Konuyla ilgili araştırmaların yapılacağı merkez, Estonya nın Tallin şehrinde kurulacak. Merkezin, Estonya da kurulacak olması bir yerde sürpriz sayılmıyor. Zira, geçtiğimiz yıl Tallin şehir merkezindeki Kızıl Ordu askerini tasvir eden bronz bir heykelin kaldırılmasının hemen ardından kamu ve özel sektöre ait pek çok bilgisayar ağı yapılan saldırılarla çökertilmişti. Heykelin kaldırılması Estonya da yaşayan etnik Rus azınlığı kızdırmıştı.

Saldırıların hemen arkasından suçlamalara maruz kalan Moskova, iddiaları reddetmişti. Yapılan araştırmalar sonucunda olaylarda Rusya nın payı olduğunu gösterir her hangi bir delile de ulaşılamamıştı. Estonya, üyesi olduğu NATO dan saldırıların durdurulması konusunda yardım istemişti.

ABD nin, gözlemci statüsüyle katılacağı proje, diğer NATO üyesi ülkelere de açık. Anlaşma, 26 NATO üyesi ülkenin genel kurmay başkanları ya da savunma bakanlarının katıldığı olağan bir toplantıda imzalandı.

Estonya Savunma Bakanı Jaak Aaviksoo, yaptığı açıklamada, sınırları olmayan siber alanı korumanın, ülke topraklarını, hava ve deniz sahasını savunmaktan çok daha zor olduğunu bildiklerini söyledi.

Bir siber savunma kalkanı oluşturulması için konusunun uzmanı yazılımcıların da desteği ile oluşturulan ekip, 30 kişiden oluşuyor.

Ağustos ayında hizmete girmesi planlanan merkezin resmi açılışı ise 2009 yılında gerçekleştirilecek. Araştırma merkezinde, siber savaşlar ile ilgili eğitim ve uygulamalar gerçekleştirilecek.

http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=20975

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*