Mobil Dolandırıcılık Artıyor

Mobil internet kullanımının giderek artması sahtekarlara yeni bir gelir kapısı açtı. Her yüz alıcıdan birini SMS scami tuzağına düşüren dolandırıcıların yeni hedefi akıllı telefonlar

Kullanıcının isteği olmadan kendisine gelen reklam içerikli ‘spam’ mailler, mobil ortamda çok daha hızlı yayılıyor. Ayrıca kısa mesaj spamleri de dolandırıcılara üç günde 10 milyon dolar (yaklaşık 14 milyon Türk Lirası) civarında bir gelir kapısı açıyor. Bu da geleneksel yöntemle elde edilen orandan çok daha fazla.

iPhone, Blackberry gibi akıllı telefonların yaygınlaşması da dolandırıcıların işini kolaylaştırıyor. İnternete girebilme olanağı veren bu telefonlar en basitten en karmaşığa kadar her çeşit scame maruz kalabiyor. Daha karmaşık saldırılar, reklam ve mobil virüs halinde gelirken, SMS yoluyla basit scamler de kullanıcılara ulaşıyor. SMS dolandırıcılığında en bilinen yöntem ise ”Ödül kazandınız” mesajı göndererek alıcının cevaplaması istenen mesajlar.

Cep telefonu bilgisayara göre çok daha kişisel bir iletişim aracı olduğundan, insanlar mail kutuları yerine cep telefonlarına dayalı iletişime daha çok güveniyor. Bu durum da onların mobil yoldan daha çabuk kandırılmalarına neden oluyor.

 

http://www.internethaber.com/dolandiricilari-memnun-eden-teknoloji-308772h.htm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*